Działalność
20
Dni Wędzonej Sielawy tak w Wielkopolsce i... już po raz 30!
Ostatnio gdy byłem z moimi klientami na kolacji w jednej z pilskich restauracji (pozdrawiam szefa Zenka ;-)), w menu była ryba, której inni klienci nie znali. Dopytywali obsługę co to za ryba sielawa? Niska świadomość społeczna na temat tej ryby, która jak dotąd myślałem występuje tylko na mazurach, skłoniła mnie do zgłębienia tematu. I oto w Północno-zachodniej części Wielkopolski, w najmniejszym powiecie naszego województwa, w gminie położonej w całości na terenach Sierakowskiego Parku Krajobrazowego tj. Chrzypsko Wielkie od 30 lat obchodzone są „Dni Wędzonej Sielawy”.
Na samym początku warto wspomnieć co to jest Sielawa – jest to ryba z gatunku łososiowatych występująca w zimnych i czystych wodach. Osiągają wagę ok 1 kg i długość do 30 cm. Mają specyficzny okres rozrodczy, mianowicie trwa on od listopada do początku wiosny. Jest to sprytna ryba ponieważ tylko nielicznym udaje się ją złowić na wędkę.
Święto gminne związane z rybą, a później sielawą miało swój początek pod koniec lat 80-tych, kiedy to pracownicy Urzędu z Naczelnikiem oraz miejscowym rybakiem postanowili powiązać dni gminne z rozwojem rybołówstwa, przetwórstwem oraz wędzeniem ryb na tym terenie. W tym czasie na terenach gminy funkcjonowało Państwowe Gospodarstwo Rybackie Lutom, które jako pierwsze zajęło się hodowlą sielawy, a przede wszystkim jej rozrodem. Ze względu na specyfikę rozrodu tej ryby i duże narażenie ikry na drapieżniki, postanowiono prowadzić wylęg sielawy w swoistych inkubatorach, po wylęgu ryby były wpuszczane do jeziora. Jak opowiada wójt gminy w okresie składania ikry, wyłapywało się sielawę z jezior i wyciskało jaja do 150 litrowych akwariów – inkubatorów. Tam dzięki termoregulacji odtwarzało się warunki naturalne pozbawione drapieżników. W okresie rozrodu temperaturę ustawiało się zbliżoną do temperatury zbiornika wodnego, do którego miały zostać wpuszczone. Dało to nowe możliwości hodowli ryb, nie tylko sielawy. Zapełnienie jezior tą rybą było impulsem do nadania świętu nazwy „Dni Wędzonej Sielawy”, które od 1990 roku przypadają na weekend około 22 lipca.
W tym roku pod tą nazwą obchodzone są po raz trzydziesty i przypadają na 21-22 lipca. Odbywają się nad Jeziorem Chrzypskie, które od wielu lat jest modernizowane tak, aby ukazać piękno i urok tego miejsca oraz stworzyć warunki do wypoczynku i turystyki. Prócz możliwości zjedzenia sielawy w różnych postaciach, w tym również wędzonej, która jest tak smaczna, iż bywały lata, że ryby brakowało drugiego dnia obchodów. Dlatego też wszystkich chcących posmakować tej niezwykle smacznej ryby namawiam do przyjazdu już pierwszego dnia. Zaplanowano także wiele atrakcji dla mieszkańców w tym pokazy taneczne, turnieje sportowe, wędkarskie czy karciane, a co najważniejsze nagrodami są nie tylko puchary i medale, ale jak powiedział mi Wójt Chrzypska Wielkiego od kilku lat w ramach nagród zwycięzcy otrzymują sielawę. Jest to nietypowa nagroda, która ma na celu promocję tej ryby w na tych terenach. Całość uświetnią koncerty gwiazd muzyki, w tym roku jest to CLEO i zespół Łobuzy.
Sielawa posiada niezwykle delikatny smak i, co najważniejsze, nieagresywne ości. Polecam z zestawem świeżych surówek.
Za udzielenie informacji pragnę podziękować Wójtowi Gminy Chrzypsko Wielkie mgr inż. Edmundowi Ziółek oraz Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Chrzypsku Wielkim Łukaszowi Majchrzakowi.
***
Z każdej podróży, zawsze staram się przywieź dobre pomysły na poprawę bezpieczeństwa na drogach :-):-) To taki mój "konik" ;-);-) Z drogi do Chrzypska Wielkiego i Czarnkowa zanotowałem:
➡️ W Ujściu, szczególnie w okresie letnim, główne skrzyżowanie w centrum miasta jest zakorkowane z wszystkich kierunków! Zdarza się, że od strony Piły sznur stojących samochodów sięga nawet do tablicy z nazwą PIŁA!, a z kierunku Czarnkowa na zjeździe tzw. serpentyną Ujską. Zanim doczekamy się obwodnicy tego uroczego miasta to może warto w godzinach szczytu, wyłączyć sygnalizację i... wprowadzić ruch kierowany przez policjanta? Tak twierdzą kierowcy i mieszkańcy szczególnie ulicy Czarnkowskiej. Popieram ich postulat a Ty?
Jacek Bogusławski
Źródła:
https://angloo.com/ryby/sielawa/
http://www.wigry.org.pl/kwartalnik/nr10_ryby.htm
http://www.chrzypsko.pl/pl/
https://powiatmiedzychodzki.pl/
#sielawa #kraina100jezior #ryba #chrzypskowielkie #dniwędzonejsielawy#powiatmiędzychodzki #jacekbogusławski #tydzieńzpołnocnejwielkopolski
@Gmina Chrzypsko Wielkie @GOK Chrzypsko Wielkie Powiat Międzychodzki