Klimat
22
DIETA ANTYSMOGOWA
Smog, który wdychamy przez cały rok nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i kondycję organizmu. Zanieczyszczenia, którymi oddychamy mają niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy oraz płuca, mogą powodować między innymi astmę czy alergie różnego rodzaju. Jak pisaliśmy wcześniej, przed złej jakości powietrzem możemy bronić się na wiele sposobów, nosząc maski, używając odpowiednich kosmetyków do skóry i włosów, dbając o swoje mieszkania i miejsca pracy, a także właśnie poprzez odpowiednią dietę. Dieta antysmogowa to dieta bogata w antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Antyoksydanty to substancje chemiczne, których właściwość polega na tym, że wstrzymują lub opóźniają utlenianie jakiejś substancji. Uważa się, że zapobiegają one chorobom (przykładowo nowotworowym) oraz zapobiegają starzeniu się komórek ciała.
Wdychanie smogu prowadzi, nie tylko u ludzi, także u zwierząt, do powstawania w organizmach wolnych rodników tlenowych. Wolne rodniki w ciele uważane są za przyczynę degradacji DNA oraz przyczynę starzenia się komórek, a co za tym idzie całego organizmu. Jednak możemy się bronić przed tym procesem stosując dietę bogatą w substancje, które obniżają stężenie rodników. Możemy także zmniejszyć ilość rodników tlenowych w organizmie unikając palenia oraz wdychania dymu papierosowego.
Produkty
Dieta bogata w przeciwutleniacze, które pomogą walczyć nam z wolnymi rodnikami w naszym organizmie, powinna zawierać produkty bogate w kwas was askorbinowy (witamina C), witaminę E, karotenoidy i polifenole. Dieta zrównoważona powinna składać się z minimum pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, ważne by wybierać te, które mają intensywny kolor, gdyż to właśnie on świadczy o wysokiej ilości antyoksydantów w produkcie.
Produkty zawierające dużo przeciwutleniaczy to głównie owoce. Warto wybierać te o czerwonej barwie, takie jak owoce jagodowe, wiśnie, aronia czy granat. Do codziennej diety włączyć właśnie aronię, bo oprócz witamin zawiera ona także rutynę. Oprócz owoców dieta powinna zawierać także warzywa, przykładowo pomidory, które zawierają likopen. Zaś marchewka bogata jest w inny przeciwutleniacz, mianowicie w beta-karoten. Codziennie należy pić wodę oraz zieloną herbatę, warto także od czasu do czasy napić się kawy, kakao czy czerwonego wina. Jeśli zależy nam na tym, by dieta była antysmogowa to trzeba pamiętać nie tylko o witaminach, ale także selenie, który znajdziemy w pestkach oraz orzechach – największą jego zawartość mają orzechy brazylijskie. Oprócz wody i zielonej herbaty możemy wzbogacić naszą dietę o napar z czystka, który zawiera polifenole – zmniejszają one ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego oraz nowotworów. Nie zapominajmy o dostępnych na rynku superfoods, takich jak nasiona chia, organiczne ziarna kakaowca, jagody goji, czy jagody acai – je także warto włączyć do swojej codziennej diety.
Co jeść?
Soki – postaw na soki i koktajle w diecie, przykładowo sok z marchewki z cytrusami i imbirem, czy z zielonego ogórka z natką pietruszki. Jeśli chodzi o koktajle to można łączyć w nich owoce i warzywa: burak z jabłkiem i pomarańczą, bataty z bananem, borówki i jagody ze szpinakiem. Dobrym antyoksydantem jest kurkuma, którą również można stosować jako dodatek do soków i koktajli.
Sałatki – to idealny sposób na połączenie w jednym daniu warzyw i owoców. W dresingu łączymy ocet z czerwonego wina oraz dobrej jakości oleje tłoczone na zimno, bądź oliwę z oliwek. Zawsze należy pamiętać o składniku proteinowym w sałatce, takim jak chude białe mięso, ser, ryba czy tofu lub strączki.
Dania na ciepło – dieta antysmogowa powinna być dietą dobrze zbilansowaną, w której oprócz owoców, warzyw, tłuszczu i protein powinny znaleźć się węglowodany, na przykład w postaci ciepłego posiłku. Dobrym wyborem są kasze, z których możemy przygotować zarówno sałatki, pożywne śniadania jak i ciepłe obiady. Warto kaszę połączyć z warzywami (grillowanymi lub pieczonymi), a także świeżymi, jak pomidorki cherry. Koniecznie dodajcie także pestki lub orzeszki pinii.
Na rynku dostępne są także preparaty i suplementy zawierające antyoksydanty, lecz pamiętajcie, że żadne nie zastąpią dobrze zbilansowanej diety bogatej w warzywa i owoce!
Źródła