Klimat
13
Finlandia, Islandia – OZE
Kilka dni temu przybliżyliśmy Wam politykę energetyczną krajów skandynawskich, dzisiaj przyszedł czas na kolejne kraje nordyckie, czyli północne: Finlandię i Islandię. Kraje te łączy nie tylko położenie geograficzne, ale także, tak jak w przypadku krajów skandynawskich, kultura, języki tradycje.
W Finlandii udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii osiągnął poziom 30% w 2016 roku. Zaś do końca 2018 roku poziom pozyskanej z OZE energii przewyższy ten ze źródeł konwencjonalnych. Rząd fiński za cel postawił sobie, by do końca 2030 roku odnawialne źródła energii mają stanowić ponad 50% krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Będzie to ogromny sukces, chociaż ten wynik wypada blado na tle innych państw północnych. Finlandia jest w wyjątkowej sytuacji ze względu na swoje położenie geograficzne oraz klimat – to jest przyczyną tego, że kraj ma największe zapotrzebowanie na energię ze wszystkich w Unii Europejskiej. Najwięcej energii pochłania przemysł, zaś aż ¼ energii zużywana przez mieszkańców służy ogrzewaniu domów i mieszkań. Głównymi źródłami pozyskania energii odnawialnej są zakłady produkcji biomasy i farmy wiatrowe.
Islandia znaczy „kraj lodu”, bo aż 11% powierzchni tego kraju to lodowce. Na terenie kraju jest wiele wulkanów oraz wysoka aktywność wulkaniczna, co wynika z jego położenia na granicy płyt tektonicznych. Rząd islandzki postanowił to wykorzystać, stworzył wulkaniczną elektrownię. Na wysokości kilku kilometrów tworzą się komory magmowe, z których następnie powstają wulkany. Źródłem pozyskania energii stała się komora magmowa na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej części kraju. Wiercono od 2016 roku, w 2017 udało się osiągnąć cel i dotrzeć do pary mającej ponad 500 st. C. Jeden taki odwiert pozwoli zmienić parę w energię, która zasili 30-40 tys. mieszkań, a ma być gotowy już niedługo. Na Islandii 100 % produkowanej energii elektrycznej oraz około 85 % wykorzystywanej energii pierwotnej pochodzi ze źródeł odnawialnych. Tylko niewielka część energii, z której korzystają Islandczycy pochodzi z paliw kopalnych.
Dzięki temu Rejkjavik jest jednym z najczystszych miast na świecie, nie ma tam praktycznie wcale smogu. Powinniśmy brać przykład z państw północy i myśleć, jak możemy wykorzystać to, co dała nam natura do produkcji energii, by chronić nasze środowisko.
Źródła:
Zdjęcia: https://niceland.pl, http://www.goforworld.com