Klimat
30
Kosmetyki chroniące skórę przed smogiem
Zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach bardzo często przekraczają przyjęte normy, co nie pozostaje bez wpływu na nasze organizmy. Skóra jest jedną z najbardziej narażonych na smog części ludzkiego ciała, to na niej osadzają się pyły zawarte w powietrzu oraz przenikają do jej wnętrza. Naprzeciw nowym potrzebom wychodzi przemysł kosmetyczny i kosmetologiczny, tworząc preparaty posiadające właściwości ochronne. Do kosmetyków stosowanych na co dzień, takich jak na przykład podkłady i fluidy, dodaje się polimery oraz silikon, które wygładzają skórę sprawiając, że jej powierzchnia staje się mniej porowata i podatna na zanieczyszczenia. Obowiązkowo każdy miejski kosmetyk do twarzy powinien zawierać filtry UV – im wyższy spf, tym lepiej. Ważnym elementem dbania o cerę jest również jej nawilżanie i natłuszczanie, idealne do tego jest masło shea naturalnego pochodzenia, które zmniejsza parowanie wody ze skóry.
Oprócz codziennego makijażu, nieodłącznym elementem dbania o twarz, powinno być jej codzienne oczyszczanie. Tę praktykę do perfekcji doprowadziły mieszkanki Azji, a w szczególności Koreanki. Można ją podzielić na kilka etapów, przy czym pierwszym zawsze powinien być dokładny demakijaż oraz umycie twarzy kosmetykiem na bazie wody. Następnym etapem jest użycie peelingu, ziarnistego lub enzymatycznego w celu złuszczenia naskórka oraz odpowiednia do rodzaju cery tonizacja.
Jakość powietrza ma wpływ na wygląd naszej skóry, a także jej kondycję. Obowiązkowym elementem dbania o nią powinna być odpowiednia regeneracja oraz odżywienie. Do regeneracji najlepiej użyć skoncentrowanych kosmetyków w postaci serum bądź ampułek witaminowych, a także maseczek odpowiednich do cery suchej, mieszanej, tłustej itd. Świetnie sprawdzą się tutaj wszelkie glinki, gdyż pochłaniają nadmiar sebum i zanieczyszczenia. Ostatnimi czasy na rynku Polskim pojawiły się maseczki azjatyckie w postaci bawełnianych płatów nasączonych przeróżnymi produktami, mają one coraz więcej zwolenniczek ze względu na łatwość stosowania oraz szybkie efekty. Przy pielęgnacji twarzy zawsze należy pamiętać o tych obszarach, gdzie skóra jest najdelikatniejsza, mianowicie w okolicach oczu. Codziennie przed snem powinni się delikatnie wklepać w nie krem lub żel pod oczy, zaś na resztę skóry nałożyć odpowiedni krem na noc.
Powstający w miastach smog zawiera tlenki azotu, siarki, węglowodory aromatyczne, węgiel, benzo(a)piren czy metale ciężkie, które niekorzystnie wpływają na naszą skórę. Skutkami oddziaływania smogu na skórę jest głównie szybsze jej starzenie, zmarszczki oraz przebarwienia, a nawet w dalszej perspektywie trwałe uszkodzenia skóry i nowotwory. Szkodliwe związki chemiczne mogą być przyczyną powstawania alergii skórnych, jednak na rynku coraz więcej jest firm kosmetycznych, które tworzą produkty o charakterze antysmogowym. Mają one działać jak tarcza chroniąc naszą skórę przed szkodliwymi składnikami powietrza.
Źródła:
• www.yonelle.pl
• http://uroda.swiatkobiety.pl
• www.claudia.pl