Klimat
30
Mieszkać eko
Pisaliśmy już na wiele tematów dotyczących życia i dbania o siebie w obliczu smogu. O domach i mieszkaniach też już było, radziliśmy Wam, między innymi, jak poprawić jakość powietrza w domowym zaciszu. Teraz powiemy, jak emitować mniej zanieczyszczeń do atmosfery dzięki eko domom.
W Polsce i na świecie znajdziemy wiele przykładów domów, które nie zanieczyszczają powietrza, mało tego – produkują więcej energii niż są w stanie zużyć ich mieszkańcy. Na rodzimym gruncie taki dom znajdziemy w Pszczynie, mieście nazywanym Perłą Górnego Śląska. ‘CO2 Saver House’ Petera Kuczii zaprojektowany został zgodnie z zasadami architektury solarnej. Dom składa się z trzech brył, z których dwie okryte zostały drewnem modrzewiowym, frontowa część została zaś przeszklona. Dom zaprojektowano tak, by sprzyjał on jak największej oszczędności energii oraz naturalnych zasobów środowiska. Materiały, z których został zbudowany pochodzą z lokalnych przedsiębiorstw, są naturalne i podlegają recyklingowi, przykładowo niezaimpregnowane deski, które posłużyły za okładzinę. W przeszklonym atrium powietrze nagrzewa się, a następnie unosi black-boxem aż po najwyższe okno, dodatkowo czarna okładzina sprzyja nagrzewaniu się budynku. Dach z panelami solarnymi zaprojektowano z optymalnym spadem, co poprawia efektywność pozyskiwania energii.
Do najciekawszych przykładów światowej klasy projektów o charakterze ekologicznym należy zaliczyć miasto Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Masdar budowany na pustyni od 2006 roku jest jedynym na świecie miastem o ‘ujemnym śladzie węglowym’, czyli produkuje się tam więcej energii niż zużywa. Dzięki temu mieszkańcy nie produkują SMOGU! Miasto utrzymywać ma się z energii odnawialnej: słonecznej, wiatrowej, wodnej i biopaliw. Za projekt miasta odpowiedzialni byli architekci z biura Foster and Partners. Budowa miasta ma zakończyć się do 2020 roku i pochłonąć ok. 20 miliardów dolarów. Miasto składać się będzie z chodników, budynków i parków, zaś ma nie być w nim samochodów – cały transport miejski będzie składał się z elektrycznych taksówek bez kierowców i odbywać się będzie pod ziemią. Masdar już istnieje, jednak nadal brakuje chętnych do zamieszkania w nim.
W Polsce firma Skanska planuje rozwiązanie mieszkalne o charakterze ekologicznym, mianowicie osiedle mieszkalne „Park Ostrobramska” w Warszawie, które ma się wyróżniać dużą ilością terenów zielonych i zielenią na balkonach. Coraz więcej na świecie projektów i inicjatyw, które mają na celu nie tylko poprawę jakości życia mieszkańców, ale także poprawę jakości środowiska i powietrza.
Źródła: