Klimat
13
Skandynawia – czysta energia, mniej smogu
Państwa europejskie zasadniczo różnią się od siebie pod względem polityki środowiskowej i dobrych praktyk odnośnie dbania o środowisko naturalne i czyste powietrze. Na tle innych państw szczególnie wyróżniają się te skandynawskie, zarówno pod względem polityki, jak i domowych metod walki ze smogiem.
Na początku kilka słów o samej Skandynawii oraz o czystej energii, czyli o odnawialnych źródłach energii. Za kraje skandynawskie uważa się przede wszystkim Danię, Szwecję i Norwegię, z geograficznego punktu widzenia nazwa odnosi się do państw położonych na Półwyspie Skandynawskim. Kraje te charakteryzują się zimnym klimatem, niskim zaludnieniem, dziką przyrodą oraz podobnymi językami, wspólną historią i kulturą.
Odnawialne źródła energii charakteryzują się szybkim tempem odnawiania. Do takich źródeł zaliczyć możemy wiatr, opady, promienie słoneczne, pływy i fale morskie oraz geotermię. W Polsce głównym źródłem energii jednak nadal pozostają paliwa stałe, takie jak węgiel. Energia z OZE w Polsce to 13,5% na rok 2016. Dobra wiadomość jest taka, że od 2012 roku mamy wzrost na poziomie 6,5%. W krajach skandynawskich ilość energii z OZE jest wyższa.
Dania jest „światowym liderem w dziedzinie dekarbonizacji” wg Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), do 2050 roku paliwa kopalne w ogóle przestaną być źródłem energii w tym kraju. W 2017 roku ponad 40% energii zużytej przez Duńczyków zostało wygenerowane przez wiatraki. W Szwecji coraz więcej energii pochodzi z elektrowni, które wykorzystują do jej produkcji odpady. Kraj ten zużywa tyle śmieci do produkcji energii, że ich brakuje – kupują je np. od Norwegii. Oprócz spalania śmieci spala się tam także zboża, takie jak owies, a także nasiona kukurydzy. Wspomniana Norwegia zaś najwięcej energii pozyskuje z hydroelektrowni, jest to aż 99% zapotrzebowania.
Tak wysoki poziom pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł wynika z korzystnej polityki państwowej. Nie bez wpływu pozostaje wysoka świadomość społeczeństwa i mieszkańców krajów skandynawskich odnośnie powstawania smogu, zanieczyszczeń powietrza i środowiska. Na porządku dziennym jest tam recykling oraz segregowanie śmieci w każdym domu, biurze i miejscu pracy. Skandynawowie wiedzą jakim bogactwem obdarzyła ich natura i potrafią je wykorzystać w celu pozyskania energii bez strat dla natury i zdrowia mieszkańców.
Źródła: