LOGO

Działalność

Mar
11

Rekordowe inwestycje w Pile – malutkie i duże!

capture-20170311-224220.jpg

- Gminne zamierzenia inwestycyjne na pilskich osiedlach w 2017 roku przekroczą kwotę 50 milionów złotych – informuje radny Jacek Bogusławski, przewodniczący Komisji Gospodarki Miejskiej Rady Miasta Piły. Łącznie to niemal setka inwestycji na dziewięciu osiedlach: Górnym, Śródmieściu, Koszycach, Zamościu, Podlasiu, Staszycach, Gładyszewie, Motylewie i Jadwiżynie. A kwota ta stanowi aż jedną szóstą całego budżetu gminy!

Najwięcej inwestycji czeka osiedle Górne. Jest to przede wszystkim efekt walki i mobilizacji mieszkańców osiedla w ramach budżetu obywatelskiego, czyli wyboru przez nich tych zadań, których realizacji oczekują w pierwszej kolejności. Na Górnym, podobnie jak na praktycznie wszystkich innych osiedlach, gmina zainwestuje w rozwój miejskiego zbiorowego transportu niskoemisyjnego wraz z systemem zarządzania komunikacją miejską poprzez system dynamicznej informacji pasażerskiej. Wzdłuż ul. Mickiewicza i Alei Wojska Polskiego powstaną nowe, oświetlone ścieżki rowerowe, „wyposażone” łącznie  w blisko 90 nowych lamp na odcinku ponad dwóch kilometrów.

Na Górnym przebudowane zostaną również zatoczki autobusowe, powstanie nowe oświetlenie ulic przy Warsztatowej, Prusa i Matejki, zrewitalizowane zostaną rejony ulicy Krzywej i Długosza. Ponadto wybudowane zostaną cztery podjazdy dla niepełnosprawnych w czterech placówkach oświatowych położonych na osiedlu – przy Zespole Szkół nr 3 i trzech przedszkolach. Jedną z ważniejszych i długo wyczekiwanych inwestycji będzie budowa hali sportowej przy ZS3. Przebudowie ulegnie infrastruktura dróg służąca pieszym – chodniki i przejścia przy Żeromskiego, Trentowskiego, Reja, Słowackiego. Przy Złotej zostanie przebudowane wielofunkcyjne boisko a to przy stadionie MOSiR zostanie zrewitalizowane; również rewitalizacji poddany zostanie Plac Lotnictwa.

- Górne nie po raz pierwszy wiedzie prym w inwestycjach, jednak podkreślić trzeba, że jest to zasługą ogromnej mobilizacji radnych, rady osiedla i przede wszystkim mieszkańców osiedla – mówi Jacek Bogusławski, radny Rady Miasta w Pile, dwukrotnie wybrany właśnie z „Górnego”. – Mieszkańcom osiedla, zarówno tym mieszkającym tutaj od kilkudziesięciu lat, jak i tym, którzy niedawno się tu osiedlili leży na sercu dobro miejsca ich życia,  pracy czy odpoczynku, bo akurat na Górnym takich możliwości nie brakuje. To, jak mieszkańcy angażują się w życie osiedla, a tym samym jego przebudowę, rozwój czy rewitalizację był,  jest i mam nadzieję będzie nadal wzorem dla innych dzielnic Piły – dodaje Bogusławski. 

Z kolei w Śródmieściu przewidziano inwestycje w system dynamicznej informacji pasażerskiej na wielu przystankach oraz na dworcu kolejowym. W przyłącze energetyczne wyposażony zostanie hangar dla kajaków obok przystani w rejonie mostu Zygmunta Starego a znaczącej przebudowie ulegnie węzeł przesiadkowy komunikacji miejskiej przy ulicy 1 Maja. Przy przedszkolu nr 6 powstanie kreatywny plac zabaw a przy Gimnazjum nr 4 rozbudowana zostania baza sportowa. Piekarska to rejon, w którym przebudowie ulegnie droga (wykonanie kontrpasów), podobnie jak przy Rynkowej, Różyckiego czy przy placach Staszica i Domańskiego. W centrum stanie „ławeczka Staszica”, w parku zamontowane zostaną nowe stojaki rowerowe. Sfinansowana i umieszczona w Śródmieściu zostanie tablica upamiętniająca kościół Świętych Janów i cmentarz znajdujący się bezpośrednio w sąsiedztwie ówczesnej świątyni.

Koszyce zyskają nowe oświetlenie ulicy Targowej i Nad Gwdą, powstanie także droga i chodnik wzdłuż ulicy Suchej czy oznakowanie ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Kazimierza Wielkiego. Przystanki na Koszycach, podobnie jak w innych częściach miasta, zyskają system dynamicznej informacji pasażerskiej. Z kolei na Zamościu, poza wspomnianym systemem „ubogacenia” przystanków komunikacji miejskiej, przewidziano budowę i przebudowę zatok autobusowych przy Walki Młodych, przebudowę nawierzchni przy Śniadeckich czy parkingu przy Bydgoskiej. Aquapark czeka rozbudowa a Szkoła Podstawowa nr 4, Przedszkole Publiczne nr 17 i Żłobek nr 1 czeka kompleksowa modernizacja energetyczna. 

Przystanki z systemem dynamicznej informacji pasażerskiej pojawią również na Podlasiu. Osiedle to czeka również budowa ciągu rowerowo-pieszego wraz z oświetleniem wzdłuż Alei Powstańców Wielkopolskich a przy Kossaka – przebudowa ścieżki (również z uwzględnieniem nowego oświetlenia). Tutaj wymieniona zostanie także połowa nawierzchni drogowej aż do drogi krajowej (skrzyżowanie z drogą na „Płotki”). Nowe lampy uliczne pojawią się również przy ulicach Kaliny, Pracowniczej, Wieniawskiego, Morelowej, Miodowej i Kresowiaków. Przy Wieniawskiego powstanie siłownia zewnętrzna a place zabaw przy Jaśminowej i Rodakowskiego zyskają nowe ogrodzenia. 

Na Staszycach przewidziano inwestycję w kompleksową modernizację energetyczną Przedszkola Publicznego nr 14, w miasteczko ruchu drogowego przy Zespole Szkół nr 1, budowę parkingu wraz z oświetleniem przy Morelowej czy w budowę chodnika między ulicami Libelta i Wiosny Ludów. Nie można zapominać także o budowie Regionalnego Ośrodka Radioterapii, którego lokalizacja to także Staszyce. Również to osiedle zyska system dynamicznej informacji pasażerskiej montowanej na przystankach komunikacji miejskiej.

Na Gładyszewie wybudowana zostanie siłownia zewnętrzna na terenie boisk przy ulicy Kamiennej, na Motylewie staną tablice informacyjne wraz z planem osiedla. Jadwiżyn to osiedle, gdzie budowie bądź przebudowie poddane zostaną zatoki autobusowe. 

biuro prasowe: jacekboguslawski.pl