Działalność
12
SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA
Zawsze tam, gdzie coś się dzieje i zawsze blisko ludzi :) Najważniejszy jest dialog i współpraca, bo razem możemy uczynić naprawdę sporo.
Start dla przyszłych kierowców
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile od 15 lat organizuje konkurs „Z prawem jazdy w dorosłość”. Przedsięwzięcie już od kilku edycji wspiera radny Rady Miasta w Pile i zarazem właściciel pilskiej firmy „SPH Credo”, Jacek Bogusławski.
Wygrana w konkursie, jak również II i III miejsca, dają możliwość sfinansowania (w całości bądź w części) szkolenia podstawowego dla osób ubiegających się o prawo jazdy kat. B w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kierowców w całej Polsce. Konkurs cieszy się ogromną popularnością wśród młodzieży z ponad pięciu powiatów Północnej Wielkopolski.
Z dumą przyglądam się młodzieży, która tak doskonale operuje wiedzą z zakresu ruchu drogowego i zachowania bezpieczeństwa na drodze. Jest to wiedza niezbędna i na całe życie. Cieszy mnie również, że materiały szkoleniowe z firmy SPH Credo pomagają tym młodym osobom tak perfekcyjnie przygotować się do egzaminu na prawo jazdy.
Dodać należy, że konkurs ma również swoją drugą odsłonę. Na tych samych zasadach, osobno, organizowany jest dla podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy, dając „trudnej młodzieży” możliwość na lepszy start w dorosłość. I ta inicjatywa jest wspierana przez radnego Jacka Bogusławskiego.
W roli św. Mikołaja
Od czterech lat,Osiedle Górne w Pile ma swojego świętego Mikołaja. Radny – Gwiazdor, w rolę, którego wciela się Jacek Bogusławski, wraz ze swoimi pomocnikami przybywa do dzieci, aby obdarować je słodkimi upominkami. W zamian za prezenty dzieci odwdzięczają się mu rysunkami, piosenkami i wierszami, a nawet mają okazję pochwalić się swoją wiedzą z zakresu zasad ruchu drogowego. Przedsięwzięcie każdego roku spotyka się z ogromną sympatią ze strony najmłodszych, a w wydarzeniu uczestniczą całe rodziny, a nawet klasy szkolne.
Dzieci zawsze z ogromną radością oczekują na przybycie św. Mikołaja. To dla mnie bardzo szczególny czas, bo nic tak nie uszczęśliwia jak uśmiech na twarzy dziecka.
Repair Café i radny nożycoręki
Od czerwca 2016 roku w Pile funkcjonuje Repair Café. Jest to miejscem gdzie za darmo można naprawić uszkodzone rzeczy, otrzymać porady ekspertów, a wszystko to w przesympatycznej atmosferze – przy filiżance kawy i kawałku ciasta.
Radny Rady Miasta w Pile, Jacek Bogusławski, w Repair Café ostrzy noży, nożyczki, a nawet sierpy, i czyni to systematycznie od pierwszego dnia funkcjonowania tej niecodziennej kawiarenka.
Bywa, że do mojego stoiska ustawiają się kolejki. Pamiętam, że po raz pierwszy, w szkole na Osiedlu Górnym noże ostrzyłem nieustannie przez dwie godziny. Były też spotkania, podczas których ostrzyłem bite cztery godziny. Ludzie przynoszą nie tylko noże i nożyczki, ale i sierpy, sitka od maszynek do mięsa, najróżniejsze ostrza. Bywa, że nie mam czasu na wypicie kawy, herbaty czy zjedzenie ciastka. Co cieszy - w Repair Cafézawsze pojawiają się tłumy mieszkańców. Jedyni przychodzą z prośba o poprawki krawieckie, inni chcą nadać swojemu radiu „drugie życie”. Z kolei noże i nożyczki już zawsze pozostaną moją domeną :)
Przy okazji swojej „pracy” w Repair Café radny Jacek Bogusławski wpiera liczne akcje charytatywne. Jedną z takich akcji były „Kilometry dobra” pilskiego stowarzyszenia HSA. Radny na swoim stoliku postawił puszkę, do której po każdym „naostrzeniu” wrzucał symboliczną złotówkę i do tego samego zachęcał każdego mieszkańca zadowolonego z wykonanej przez niego usługi.
To był moment, kiedy czułem, że mieszkańcy potrafią się zjednoczyć, bo nie jest im obojętny los potrzebujących ludzi, a przede wszystkim – w zamian za przysługę, i oni potrafią dać coś dobrego od siebie.
Spotkania z mieszkańcami miasta
Radny Jacek Bogusławski systematycznie spotyka się z mieszkańcami miasta. Czyni to podczas regularnego uczestnictwa w licznych zebraniach np. rad osiedla, działkowców, czy w trakcie spotkań okolicznościowych (np. wigilii dla seniorów, czy osób niepełnosprawnych).
Radny osobiście wpiera protesty grup zawodowych. Protestuje też pod Sejmem w Warszawie, gdy polityka kraju – jego zdaniem – jest źle prowadzona i zagraża społecznemu dobru.
Radnego często można zauważyć podczas licznych akcji charytatywnych (regionalnych i ogólnopolskich np. WOŚP) oraz ekologicznych organizowanych na terenie Piły i powiatów ościennych tj. sprzątanie świata, osiedla, czy tworzenie klas patronackich Związku Międzygminnego PRGOK.
Kiedy w Pile trwały konsultacje społeczne dotyczące zmian nazw dla poszczególnych ulic, radny był wśród mieszkańców, wpierał ich, i służył informacją.
Radni, podczas sesji Rady Miasta, nie raz wyrażali swój sprzeciw, mając przy tym zrozumienie dla mieszkańców, którym te zmiany nie są na rękę. Jednak w tej sprawie nic nie mogliśmy zrobić. Dlatego konsultacje społeczne stały się koniecznością, jak również wybór nowych nazw dla poszczególnych ulic. W przeciwnym razie takie nazwy zostałyby nam – przez IPN – narzucone odgórnie.
Radny jest dostępny dla osób, które niejednokrotnie zgłaszają mu swoje interwencje i proszą o pośrednictwo w rozwiązaniu trapiących ich problemów np. mieszkaniowymi, drogowych, a nawet rodzinnych.
Radny spotyka się z młodzieżą szkolną dając lekcje przedsiębiorczości i asertywności, a co za tym idzie - wskazówki, jak powinno się postępować, aby w przyszłości z powodzeniem prowadzić swoją firmę i cieszy się udanym życiem zawodowym.
Radnego można często spotkać podczas rozmów z seniorami, którzy bardzo chętnie zapraszają go na swoje uroczystości. Częstokroć radny wspiera osoby niepełnosprawne.
Najogólniej mówiąc: Kiedy jest potrzeba posprzątania lasu, to radny Jacek Bogusławski zakasa rękawy i idzie krok krok z mieszkańcami skrupulatnie podnosząc butelki, puszki, papierki itd. Kiedy trzeba pomóc przy zbiórce żywności, radny chodzi wśród ludzi i zachęca ich do wsparcia osób biednych i potrzebujących. Kiedy trzeba zadbać o bezpieczeństwo „naszych dzieci” wtedy radny rozdaje kamizelki i odblaski.
Radny Jacek Bogusławski jeszcze nigdy nie odmówił nikomu czasu i pomocy. Zawsze cierpliwie wysłucha i podczas wspólnej rozmowy postara się znaleźć rozwiązanie dla danego problemu.
Kontakt z drugim człowiekiem jest najważniejszy. Każdy z nas powinien umieć słuchać i mieć nieograniczone chęci niesienia pomocy, bo nie wiadomo, kiedy my sami znajdziemy się w potrzebie. Jest to motto, którym często kieruję się w swoim życiu. Dlatego tak ważne jest dla mnie, aby mieszkańcom Piły żyło się komfortowo, a jest to możliwe tylko wówczas, kiedy znamy problemy, które ich trapią i potrafimy wspólnie i w zgodzie je rozwiązać.
Ekologia: sprzątanie, klasy patronackie PRGOK, sadzenie drzewek…
Radny Jacek Bogusławski angażuje się w szeroko rozumianą edukację ekologiczną i przyrodniczą rozwijając wśród młodzieży poczucie potrzeby dbania o środowisko. Często bierze udział w akcjach „Sprzątanie Świata”. Jedna z nich miała miejsce we wrześniu 2017 roku na terenie Piły.
Pamiętam, że wraz z dziećmi natknęliśmy się wówczas na dzikie wysypisko tuż nad Gwdą z tyłu budynku Inwest Park… Choć warunki nie były łatwe, bo odór odstraszał, to jednak wspólnymi siłami udało się nam doprowadzić to miejsce do porządku. Szczególnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2 klasy patronackiej PRGOK sporo się napracowały.
W ramach akcji z 14 kwietnia 2018 roku, która przebiegła po hasłem: „Moje osiedle – czyste osiedle” radny Jacek Bogusławski sprzątał las przy ulicy Mickiewicza. Wspólnymi siłami udało się zebrać aż 800kg śmieci!
W przypadku tego miejsca chodziło o coś znacznie więcej niż o ekologię. Mało kto dzisiaj pamięta, że las przy ul. Mickiewicza skrywa cmentarz zasłużonych z okresu I wojny światowej. Niestety cmentarz zachował się w bardzo szczątkowej formie i jest strasznie zaniedbany. Odczuwam wielką satysfakcję, że wraz z mieszkańcami Osiedla Górne, miałem okazję uprzątnąć ten cmentarz ze śmieci, bo tego typu miejsca zasługują na szczególny szacunek i naszą troskę.
W Pile m.in. przy Zespole Szkół nr 2 im. Królowej Jadwigi przybyło 12 buków. 27 kwietnia 2017 r. drzewa ufundował radny Jacek Bogusławski, a nawet pomagał uczniom w sadzeniu.
To była dla uczniów lekcja przyrody z prawdziwego zdarzenia. Z takiej młodzieży należy brać przykład. Tego typu akcje przypominają nam, że przyroda powinna być bliska naszym sercom. Poza tym uczniowie zapewnili, że los świeżo posadzonych buków nie jest im obojętny, i nie skłamali – bo drzewka rosną i mają się dobrze :)
Jako członek Związku Międzygminnego „Pilski Region Gospodarki Odpadami Komunalnymi”, a później zastępca prezesa Związku, uczestniczył w licznych spotkaniach z młodzieżą szkolną z Piły i okolic kształtując postawy proekologiczne.
Tworzenie klas patronackich w szkołach – bez wątpienia – przyczyniło się do lepszego wypracowania ekologicznych zachowań dzieci już od najmłodszych lat. Poza tym to ogromna radość widzieć jak nasze pociechy angażują się w liczne akcje związane z dbaniem o środowisko. Uczą się jak segregować odpady, a swoją wiedzą mogą pochwalić się przed rodzicami, a nawet w swoich domach zapoczątkować segregację odpadów.
Radny Jacek Bogusławski w swoich działaniach propagujących ekologię poszedł o krok dalej i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Radny wpadł na pomysł stworzenia ekologicznych schodów, które sam ufundował poszczególnym szkołom w powiecie pilskim (m.in. Gimnazjum nr 5., ZS nr 1, SP nr 2, SP Wyrzysk, SP Ujście)i powiatach ościennych, a potem również w urzędach miast i gmin (m.in. Urząd Miasta i Gminy w Jastrowiu, Urząd Miejski w Wyrzysku). Idea schodów, choć prosta, to jednak okazała się bardzo skuteczna.
Na poszczególnych stopniach pojawiły się hasła związane z ochroną środowiska. Osoby, które idą schodami czytają je i utrwalają, a dzięki temu w sposób łatwy przyswajają wiedzę np. z zakresu segregacji śmieci czy hasła związane ze smogiem. Jest to system, który sprawdza się w edukacji. Jestem zadowolony, że mój pomysł zyskał aprobatę ze strony pedagogów i samorządowców.
„Pierwsza pomoc” - najważniejsza lekcja dla dzieci i młodzieży.
Radny Jacek Bogusławski wpiera akcje związane z popularyzowaniem zasad pierwszej pomocy. Dlatego wsparł pilską inicjatywę bicia rekordu Guinessa w resuscytacji, która odbyła się 17 października 2017 r. i została zorganizowana w ramach Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, a koordynowana przez Pilską Grupę Ratowniczą.
W przedsięwzięcie zaangażowali się uczniowie (już od najmłodszych klas), ratownicy medyczni, strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, byłem i ja, bo tego typu akcje należy wspierać i propagować. Już od przedszkola dzieci powinny uczyć się podstawowych czynności ratujących życie. Pamiętajmy: trzydzieści uciśnięć klatki piersiowej – dwa wdechy. To zasada sprawnie przeprowadzonej resuscytacji krążeniowo – oddechowej, dzięki której możemy komuś pomóc.
Radny Jacek Bogusławski jest również pomysłodawcą i fundatorem schodów, na których pojawiły się hasła z zakresu zasad pierwszej pomocy. Montaż takich schodów miał miejsce w szkołach na terenie powiatu pilskiego (m.in. w Zespole Szkół nr 3 w Pile) i w powiatach ościennych.
Dzięki edukacyjnym naklejkom wykonanym z folii samoprzylepnej, które pojawiły się na schodach, idąc do sal lekcyjnych uczniowie utrwalają wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Jeden stopień, to jeden punkt z informacją jak ratować ludzkie życie. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy powinno się wdrażać od najmłodszych lat. Dlatego pomyślałem, aby te zasady w kilku punktach umieścić na często uczęszczanych schodach szkolnych.
Kulturalny radny
Radny Jacek Bogusławski jest bardzo mocno związany ze środowiskiem artystycznym. Chętnie uczestniczy w wernisażach organizowanych – nie tylko – na terenie Piły. Jego przyjaciel to znany artysta – malarz z Piły, Tomasz Perlicjan, wspólnie z którym angażuje się w liczne inicjatywy związane ze sztuką.
Tak jak różnorakie formy aktywności fizycznej są niezbędne dla naszego ciała, tak sztuka jest tym, bez czego nie może funkcjonować wewnętrzna sfera naszego życia. Prywatnie bardzo chętnie uczestniczę w wernisażach malarskich czy fotograficznych. Staram się być blisko artystów, chłonąć od nich pozytywną energię, a przy okazji wspierać ich działalność.
Nie odmawia też udziału w akcjach ogólnopolskich związanych z krzewieniem kultury na płaszczyźnie lokalnej tj. „Narodowe Czytanie”, kiedy to w parku miejskim czytał fragmenty klasyki literatury polskiej m.in. „Wesela” Wyspiańskiego.
Radny jest też tam, gdzie padają próby bicia rekordu, co miało miejsce 2 maja 2017 r. na pilskiej wyspie, kiedy to młodzież chciała ustanowić najlepszy wynik w Polsce w ilości par tańczących Poloneza.
Oba przedsięwzięcia wypadły bardzo widowiskowo. Zarówno w jednym, jak w drugim młodzież zachwyciła mnie przepięknie skrojonymi kreacjami szlacheckimi na wzór minionych epok. Udział w tak pięknych chwilach sprawia, że mam okazję spróbować czegoś magicznego, co dotyczy naszej odległej przeszłości, a jednak rozgrywa się na naszych oczach „tu i teraz”.
Równie interesującym przedsięwzięciem, wartym tego, aby o nim wspomnieć, jest Orszak Trzech Króli, który na początku grudnia idzie ulicami Piły. W orszaku, wśród tłumu mieszkańców miasta i okolic, można zobaczyć radnego Jacka Bogusławskiego.
Radny Jacek Bogusławski spotyka się również z ciekawymi osobowościami. W Pile witał choćby znanego podróżnika Aleksandra Dobę. Radny miło wspomina także spotkania z pisarzami, z którymi widzi się m.in. podczas Festiwalu „Kryminalna Piła”, gdzie od pierwszej edycji, jest fundatorem statuetki dla autora najlepszej polskiej miejskiej powieści kryminalnej.
Radny wspiera również pilskie przedsięwzięcie „Pilkon” organizowane w Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile. W 2017 r. radny – podobnie jak podczas wcześniejszych edycji - ufundował vouchery za I, II i III miejsce w konkursie na najoryginalniejszy strój nawiązujący do znanych postaci z gier, komiksów i filmów s-f. Bo dodać należy, że „Pilkon” to wydarzenie, które przyciąga do siebie miłośników gier i fantastyki.
Jednym z przedsięwzięć, które radny Jacek Bogusławski lubi szczególnie, jest Metafizyczna Noc Artystyczna. W imprezie uczestniczy cyklicznie.
Jestem pełen podziwu dla pomysłodawców tego przedsięwzięcia i osób zaangażowanych w jego realizację. Mamy tu do czynienia z efektami audiowizualnymi, czyli – zaskakującą grą świateł i kolorów. Przy tym możemy posłuchać muzyki serwowanej przez niejednego DJ, ale też nie brakuje mocnych, gitarowych brzmień i improwizacji jazzowych.
Radny w szkole
Jak już wspomnieliśmy w dziale „spotkania z mieszkańcami” radny spotyka się z młodzieżą szkolną dając lekcje przedsiębiorczości i asertywności, a co za tym idzie - wskazówki, jak powinno się postępować, aby w przyszłości z powodzeniem prowadzić swoją firmę i cieszy się udanym życiem zawodowym.
Radny jest dostępny także dla pilskich harcerzy. Na ich prośbę 3 grudnia 2017 roku przybył do Szkoły Podstawowej nr 6 aby uczestniczyć w apelu z okazji zakończenia szklaku Powstańców Wielkopolskich.
Wsparł teź Szkołę Podstawową nr 5 w Pile, gdzie za sprawą przedsiębiorczej matki jednej z uczennic i absolwentki tejże szkoły, zaczęły działać – jedyne takie w Polsce – warsztaty tworzenia artystycznego wizerunku. Podczas warsztatów uczennice dowiadują się jak prawidłowo wykonać makijaż odpowiedni do każdej okazji. Radny ufundował kosmetyki.
Lubię wspierać projekty, które rozwijają w młodych kreatywność. Myślę, że te warsztaty są taką inicjatywą. Brawo za pomysłowość!
Ogólnopolskie i lokalne akcje społeczne oraz protesty
Radny Jacek Bogusławski jest zawsze tam, gdzie toczą się rozmowy w ważnych sprawach. Są to niejednokrotnie rozmowy niełatwe, wymagające siły przebicia, wsparcia ze strony samorządowców. Mowa o protestach, kiedy trzeba wspierać społeczeństwo nierównej walce o lepszy byt, czy sprawiedliwą politykę. Radny jest też tam, gdzie ludzie zabiegają o budowę lepszej przyszłości – czyli starają się zebrać środki na realizację ważnych inwestycji jak choćby budowa pilskiego hospicjum.
Kiedy w 2015 roku zbierałem podpisy pod petycją w sprawie budowy pilskiego hospicjum, wierzyłem, że to naprawdę może się udać. Nigdy nie zwątpiłem. A dzisiaj wiem, że moja intuicja – i w tym przypadku - mnie nie zawiodła, a budowa hospicjum staje się coraz bardziej realna. Wiem, że na ten sukces złożyła się praca wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt, a również jest to sukces tych, którzy składali podpisy już w 2015 roku. Największe gratulacje kieruję w stronę doktora Wiszniewskiego, jak również szczere gratulacje należą się Towarzystwu Pomocy Chorym im. Sługi Bożego Stanisławy Leszczyńskiej, prezydentowi Piły Piotrowi Głowskiemu, a także radnym miasta.
Radny Jacek Bogusławski wsparł także akcję charytatywną zorganizowaną z myślą o osobach poszkodowanych w wyniku nawałnicy, która w latem 2017 roku przeszła przez Polskę. Ucierpiało wiele domów i gospodarstw, dlatego w Pile zorganizowano akcję zbiórki materiałów budowlanych. Radny Jacek Bogusławski był obecny także podczas tej akcji.
To była ogromnie ważna zbiórka, którą koordynowaliśmy na terenie Piły. Rodziny poszkodowane musieliśmy jak najszybciej zaopatrzyć w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego i materiały budowlane. Bo niektórzy stracili dach nad głową, a brak środków finansowych spowodował, że te dachy musieli zastąpić folią. W dzisiejszych czasach takie sytuacje nie powinny mieć miejsca! Dziękuję wszystkim firmom z terenu powiatu pilskiego i powiatów ościennych, że podały pomocną dłoń. Brawo.
Od pierwszej edycji radny Jacek Bogusławski wpiera akcję „Przygarnij Burka”. Osobiście pomaga wolontariuszom w zalezieniu domów dla czworonogów z pilskiego schroniska. Sam często pojawia się w schronisku, najczęściej w soboty, i wyprowadza psy na spacer.
Los zwierząt nie jest mi obojętny. Jestem ich wielkim miłośnikiem. Poza tym wychodzę z założenia, że powinniśmy pomagać czworonogom, bo są to istoty bezbronne, zdane wyłącznie na naszą troskę. Dlatego od ośmiu lat, systematycznie, biorę udział w akcji „Przygarnij Burka” i za każdym razem cieszy mnie, kiedy któryś z bezdomnych zwierząt, bywa, że takich, które wiele lat spędziły w schronisku, nagle znajduje osobę zainteresowaną jego adopcją. To wzruszające chwile, które na długo pozostają w pamięci.
Radny Jacek Bogusławski zawsze stoi po stronie słabszych. Popiera każdą akcję społeczną, która mówi: Stop przemocy. Tak było również w przypadku ogólnopolskiej kampanii „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet”.
Statystyki podają, że 90% dorosłych ofiar przemocy w rodzinie to kobiety. Wiele z nich nie otrzymuje pomocy i wsparcia - jednym z powodów jest niedowierzanie ich zeznaniom, podważanie ich wiarygodności, bagatelizowanie ich historii i usprawiedliwianie sprawcy, dlatego musimy o tym mówić głośno.
Kilometry Dobra to stworzona w Polsce międzynarodowa kampania dobroczynna, coroczna akcja, w której mogą wziąć udział organizacje z całego świata. To kampania, która sprawia, że organizacje pozarządowe uzyskują pieniądze na realizację swoich celów. W ciągu ostatnich 3 lat do fundacji i stowarzyszeń trafiło już ponad 2,3 mln zł na realizację 80 celów. Do akcji dołączyło się Pilskie Stowarzyszenie HSA. Dołączył się też radny Jacek Bogusławski, który w ramach każdego Repair Cafe na stoliku stawiał puszkę „na złotówki”.
Po każdych naostrzonych przez mnie nożyczkach, nożach itp. do puszki wrzucałem symboliczną złotówkę i do tego samego zachęcałem tych, którzy skorzystali z moich usług ostrzenia.
Celem kampanii było pozyskanie jak najwięcej pieniędzy (różnymi metodami) poprzez zbiórki w szkołach, parafiach, aukcje, koncerty itd. Kampanii towarzyszyła próba pobicia rekordu Guinnessa w ułożeniu ciągu moment o jednym nominalne – stąd nazwa akcji „Kilometry Dobra”.
3 października 2016 r. radny Jacek Bogusławski oraz pracownicy jego firmy – SPH Credo w Pile – dołączyli się do „Czarnego protestu”. Wszyscy w pełni solidaryzowali się z kobietami, które wyraziły swój sprzeciw wobec drakońskich propozycji legislacyjnych.
Popieram kobiety, które mówią w ten sposób: „Bo to moje życie, moje ciało, moje zdrowie, moja godność... Można się zgadzać lub nie, ale szanować trzeba..."
W 2017 roku pod przykrywką projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, posłowie PiS planowali wprowadzić opłatę drogową. Ten podatek musieliby zapłacić kierowcy tankując paliwo, które byłoby droższe o 20 groszy plus VAT. Radny Jacek Bogusławski nie poparł tego pomysłu. Zaprotestował i sprawę skomentował tak:
To perfidne mydlenie oczu. Poza tym musimy wziąć pod uwagę fakt, że jak paliwo pójdzie w górę, to zdrożeją też wszystkie artykuły pierwszej potrzeby, bo dojdą wyższe koszty transportu. To nie tylko moja prywatna opinia, to przede wszystkim zdanie ekspertów, którzy przekonują, że wzrost cen paliwa to wzrost kosztów żywności, towarów i usług, a to nie jest najlepsza droga do rozkwitu gospodarki.
Kiedy Polskę przeszła fala protestów pod hasłem „Wolne Sądy”, radny Jacek Bogusławski ledwo, co wrócił z pikiety pod Sejmem w Warszawie, a już udał się na demonstrację pod pilskim Sądem Rejonowym.
Dołączyłem do protestujących w Warszawie, a następnie do mieszkańców Piły, którzy zgromadzili się pod pilskim Sądem, aby zapalić znicze będące wyrazem sprzeciwu wobec reformy sądów według władzy rządzącej. Ustawa i zmiana w Krajowej Radzie Sądownictwa uderza w strukturę Sądu Najwyższego. Co mnie ucieszyło - wśród protestujących wypatrzyłem sporo młodych i starszych osób, działaczy najróżniejszych ruchów społecznych, pracowniczych czy związkowych, a przede wszystkim całe rodziny. Ludzie ci – podobnie jak ja – mieli świadomość, że jeśli tak zaproponowane zmiany wejdą w życie, to sądy zostaną podporządkowane partii rządzącej, a my będziemy mieć w Polsce drugą Białoruś. Cieszę się, że nasze protesty złagodziły ten problem.
Wraz z innymi samorządowcami, radny Jacek Bogusławski, wyszedł z transparentem na drogę krajową 11, aby powiedzieć głośno, że ta inwestycja – czy remont wspomnianej drogi – od lat stoi w miejscu, a nawet tonie z procedurach. Protest miał miejsce 17 maja 2017 roku.
Wyszedłem na drogę krajową 11, aby wyrazić swój sprzeciw wobec planowanego przez rząd przesunięcia jej budowy na lata po 2023... czyli na lata, gdy już nie będzie finansowania z środków unijnych tzn. nie wiadomo, kiedy powstanie. To ważne, że samorządowcy, którzy tego dnia zjechali do Piły z całej Polski, potrafili zjednoczyć się i zwrócić uwagę opinii publicznej na tak ważny problem, jakim jest generalny remont drogi S11.
Pilski Budżet Obywatelski
Radny Jacek Bogusławski bardzo aktywnie uczestniczy przy tworzeniu Pilskiego Budżetu Obywatelskiego. Dokładnie słucha propozycji mieszkańców poszczególnych osiedli, co do potrzeb inwestycyjnych w ich miejscach zamieszkania, jak również - na bazie własnych spostrzeżeń – sugeruje najpilniejsze inwestycje.
W Pilskim Budżecie Obywatelskim na rok 2017 znalazło się najwięcej zadań dotyczących Osiedla Górnego.
Był to przede wszystkim efekt „walki” i mobilizacji mieszkańców osiedla w ramach budżetu obywatelskiego, czyli wyboru przez nich tych zadań, których realizacji oczekują w pierwszej kolejności. Na Górnym - podobnie jak na praktycznie wszystkich innych osiedlach - gmina zainwestowała w rozwój miejskiego zbiorowego transportu niskoemisyjnego wraz z systemem zarządzania komunikacją miejską poprzez system dynamicznej informacji pasażerskiej. Wzdłuż ul. Mickiewicza i Alei Wojska Polskiego zaplanowano nowe, oświetlone ścieżki rowerowe, „wyposażone” łącznie w blisko 90 nowych lamp na odcinku ponad dwóch kilometrów.
Poza tym, o czym również warto wspomnieć, na Górnym zaplanowano przebudowę zatoczki autobusowej, nowe oświetlenie ulicy przy Warsztatowej, Prusa i Matejki. W ramach rewitalizacji wpisano: ul. Krzywą i Długą. Ponadto w planach uwzględniono wybudowanie czterech podjazdów dla niepełnosprawnych w czterech placówkach oświatowych położonych na osiedlu – przy Zespole Szkół nr 3 i trzech przedszkolach.
Jedną z ważniejszych i długo wyczekiwanych inwestycji okazała się budowa hali sportowej przy ZS3. Przebudowie ulegnie infrastruktura dróg służąca pieszym – chodniki i przejścia przy Żeromskiego, Trentowskiego, Reja, Słowackiego. Przy Złotej zostanie przebudowane wielofunkcyjne boisko. Również rewitalizacji poddany zostanie Plac Lotnictwa.
Górne nie po raz pierwszy wiedzie prym w inwestycjach, jednak podkreślić trzeba, że jest to zasługą ogromnej mobilizacji radnych, rady osiedla i przede wszystkim mieszkańców osiedla.
Radny Jacek Bogusławski zaangażowany był również podczas tworzenia budżetu obywatelskiego na rok 2018. Sugerował mieszkańcom Piły na jakie inwestycje najlepiej spożytkować 3 mln zł, a przede wszystkim słuchał propozycji ze strony pilan.
Budżet Obywatelski pokazuje jak duże potrzeby są na naszych osiedlach i co chcemy aby było zrobione w pierwszej kolejności. To my decydujemy i... w następnym roku jest realizowane! Dziękuje wszystkim, którzy oddali głosy a szczególnie tym, którzy tak jak ja cenią bezpieczeństwo na drogach a teraz oddali głosy na inteligentne i nowoczesne przejścia dla pieszych! Brawo WY!