Społeczność lokalna
23
Nagrodzono najlepszy kryminał
Zakończył się trzydniowy, piąty już, Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”. Po serii wykładów z kryminalistyki i spotkań autorskich z pisarzami tego właśnie gatunku, w sobotnie popołudnie wręczono nagrody dla „Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2016”. Sponsorem nagrody pieniężnej (5tys zł) dla zwycięzcy – jak co roku – było Miasto Piła, z kolei statuetkę główną, po raz trzeci, ufundował przyjaciel Festiwalu – radny Rady Miasta, Jacek Bogusławski.
O miano „Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej roku 2016” startowało 40 książek, z kolei jury do nagrody głównej nominowało 7 z nich. Za oryginalne podejście do kryminału, które sprawia, że kryminał wychodzi poza ramy swojego gatunku oraz m.in. za odważne i nowatorskie ujęcie kobiecej seksualności, specjalne wyróżnienie otrzymała Joanna Jodełka, autorka powieści „Wariatka”.
- Cieszę się tym wyróżnieniem. Cieszę się również, że Szkoła Policji, jak i Urząd Miasta wspólnie promują kryminały – mówiła autorka.
Nagrodę główną do Miasta Piły i statuetkę od radnego Jacka Bogusławskiego wręczono Annie Kańtoch za powieść „Łaska”. Wybór argumentowano tak: „Ta książka to scalenie intrygi kryminalnej na przestrzeni 30 lat. Autorka świetnie pokazuje jak nie można wystrzec się przeszłości. Książka jest przede wszystkim powieścią o niechcianej pamięci, która w pewnym momencie powraca i rzutuje na teraźniejszość, a także na przyszłość”.
- Ta nagroda to dla mnie wielka radość i zaskoczenie, bowiem to mój pierwszy kryminał. Dotychczas zajmowałam się wyłącznie fantastyką – mówiła Anna Kańtoch.
***
Wszystko wskazuje na to, że Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła”. stał się imprezą cykliczną i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Pile.
- Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest pilska Szkoła Policji, ale nic nie zadziałoby się bez współpracy z Miastem Piłą i Regionalnym Centrum Kultury. To 5. edycja tego Festiwalu, ale nie ostatnia, bo to tak wspaniała impreza, że na pewno będziemy ją kontynuować, oczywiście o ile pan prezydent Piły nadal będzie chciał z nami współpracować – mówiła komendant insp. Beata Różniak – Krzeszewska. Pod wypowiedzią pani komendant „podpisał się” wiceprezydent Piły, Krzysztof Szewc: - Pamiętam jak 6-7 lat temu padł pomysł, aby taki Festiwal zorganizować, a dzisiaj mamy świetne przedsięwzięcie, które trwa i będzie trwać, bo nie wyobrażam sobie, że mogłoby być inaczej. Wielkie brawa dla organizatorów i sponsorów, przede wszystkim dla pana Staszka Dąbka z Regionalnego Centrum Kultury, na którego zaangażowanie zawsze możemy liczyć. Co tu wiele mówić… Do zobaczenia za rok!
Buro prasowe: jacekboguslawski.pl