Społeczność lokalna
28
O Polsce na szczeblu lokalnym…
W Trzciance i w Złotowie odbyły się Kluby Obywatelskie, w których głos zabrali: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, prezydent Piły Piotr Głowski i prowadzący Grzegorz Bogacz radny Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego oraz radny Rady Miasta w Pile, Jacek Bogusławski.
- Trzcianka, Czarnków i Piła, to miasta, które tworzą Północną Wielkopolskę. Postanowiliśmy, że nasze działania będziemy ze sobą koordynować aby dobrze czynić na szczeblu lokalnym. Dlatego tak ważne są osoby, które mogą opowiedzieć nam o nowych praktykach i zasadach działania, które prowadzą do sukcesu – mówił Jacek Bogusławski, tuż po tym jak przedstawił – wyżej wspomnianych - gości Klubu Obywatelskiego.
W Trzciance prelegenci w pierwszej kolejności opowiedzieli na jakim etapie znajdują się przygotowania do tegorocznych wyborów samorządowych. Mówili również o bieżących inwestycjach realizowanych w województwie Wielkopolskich, jak również o swoich doświadczeniach w kierowaniu samorządem, i o perspektywach zmian, które niebawem nastąpią.
- Sprawą istotą są drogi wojewódzkie. To nasza kompetencja ustawowa. Nasze zadanie, które realizujemy krok po kroku, starając się eliminować te najgorsze miejsca przy wykorzystaniu środków unijnych – mówił Marszałek Marek Woźniak i dodał, że dużym wyzwaniem jest remont drogi wojewódzkiej nr 123 przebiegającej przez powiat czarnkowsko – trzcianecki: - W tym przypadku mamy problem z przetargami. Odczuwamy to boleśnie, bo rynek wykonawców jest bardzo trudny.
Marszałek Marek Woźniak odniósł się również do linii kolejowych: - Obecnie trwa żywa dyskusja, co do wykorzystania linii kolejowej w kierunku zachodnim. Jako województwo jesteśmy gotowi aby partycypować w takich projektach ale one musza być, po pierwsze – przekonywujące, po drugie – musimy mieć pewność, że tego rodzaju linia będzie wykorzystywana przez mieszkańców. Potrzebne są rzetelne badania rynku, a przy tym nie możemy zapominać o hierarchii inwestycji. Dodam, że naszymi pieniędzmi unijnymi, którymi dysponujemy, zasililiśmy projekt modernizacji linii z Poznania do Piły tj. kwota ponad 600 mln zł, którą przekazaliśmy Państwowej Spółce Linii Kolejowych, żeby ta linia w ogóle mogła być realizowana w standardzie, by móc skrócić czas dojazdów.
Marszałek Marek Woźniak podkreślił, że jego działania głównie koncentrują się na dążeniu do poprawy stanu komunikacji zbiorowej, stanu dróg, jednak wszystko wymaga pewnej cierpliwości. Nawiązał również do długo oczekiwanej budowy trzcianeckiej obwodnicy: - Jeśli grunty będą wykupione, to wtedy przystąpimy do realizacji inwestycji. Ale nie możemy spodziewać się tego za rok, czy dwa. To dłuższy proces.
W trakcie spotkania dowiedzieliśmy się również m.in., że droga wojewódzka nr 180 (z Trzcianki do Piły) zostanie częściowo zaopatrzona w nową nakładkę, czyli nastąpi wygładzenie powierzchni. – To nie będzie ostatnie zdanie z naszej strony, bo mamy dużą wolę naprawiania nawierzchni w formie szybkiej realizacji. To są remonty, nie inwestycje, a pieniądze na ten cel zawsze staramy się pozyskiwać w trakcie roku budżetowego. W pierwszej kolejności reperujemy najgorsze miejsca i przechodzimy do następnych kategorii, nieco lepszych, ale też nie zadowalających – podkreślił Marek Woźniak.
W dalszej części spotkania radny Jacek Bogusławski zwrócił się do prezydenta Poznania, Jacka Jaśkowiaka: - Poznań jest brany jako wzór działalności samorządowej. Jak to jest w Poznaniu? Skąd pomysły na realizację?
- Żyjemy w ciekawych czasach, gdy otwarcie granic spowodowało, że możemy nie tylko podróżować ale wybierać miejsce pracy. Z jednej strony to wielka szansa dla młodych, przedsiębiorczych, ale z drugiej strony, to „ucieczka” z naszych miast. Na dzisiaj wyzwaniem dla nas największym jest to abyśmy jak najszybciej zadbali o regiony, z których „uciekają” ci najbardziej przedsiębiorczy. Ci, którzy przykładowo wybierają Norwegię albo Szwecję. Zależy nam, aby te osoby zdecydowały się żyć w Polsce. To jest wielkie wyzwanie dla nas wszystkich. Dlatego szybko musimy dogonić potencjał tamtych miast, aby nie tracić młodych, którzy wybierają tam, gdzie jest lepiej. Poznań aktualnie realizuje inwestycje za 3 miliardy zł! – odpowiedział prezydent Jacek Jaśkowiak.
Radny Jacek Bogusławski zwrócił się do prezydenta Piły, Piotra Głowskiego: - Mówią, że Piła zmienia się nie do poznania, co zresztą mogliśmy obserwować przez ostatnie 8 lat… Skąd ta zmiana? Czy nie jest tak, że ci, którzy kiedyś wyjechali, a dzisiaj wracają, to nie poznają miasta?
- Z perspektywy senackiej i prezydenckiej mogę powiedzieć, że im więcej samorządności, tym lepszy mamy kraj. Sukces tkwi na płaszczyźnie lokalnej. Bo inwestycje – w pierwszej kolejności - powinny być podejmowane tutaj, lokalnie. Jeżeli mieszkańcy domagają się remontu lewego chodnika, to nie remontujemy prawego. Poza tym wiele dobrego robi budżet obywatelski. Jest on odpowiedzią na to czy Polska ma być dla mieszkańców, czy dla polityków – odpowiedział prezydent Piotr Głowski.
Relację ze spotkania można obejrzeć tutaj
https://www.facebook.com/ko.pilski/videos/608008782868227/
oprac. biuro prasowe - Klub Obywatelski Północnej Wielkopolski