LOGO

Społeczność lokalna

Maj
14

Radny na straży czystego powietrza

s0668093.JPG
s0708097.JPG
s0738100.JPG
s0748101.JPG
s0758102.JPG
s0768103.JPG
s0788105.JPG
s0818111.JPG
s0828112.JPG
s0848114.JPG
s0868116.JPG
s0888118.JPG
s0908120.JPG
s0918121.JPG
s0928122.JPG
s0978127.JPG

14 maja przy Szkole Podstawowej nr 12 w Pile na ulicy Lelewela 140 odbyła się konferencja prasowa zwołana przez Jacka Bogusławskiego, samorządowca i przewodniczącego Komisji Gospodarki Miejskiej w Radzie Miasta Piły. Celem spotkania z mediami było przedstawienie koncepcji Obywatelskiej Sieci Monitoringu Jakości Powietrza, która w Pile funkcjonuje od dwóch tygodni.

W konferencji – obok wyżej wspomnianego radnego Jacka Bogusławskiego – uczestniczyli: dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 – Marcin Borowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 – Szymon Frydrych oraz dyrektor Przedszkola w Murowanej Goślinie – Radosław Szpot.

Radny Jacek Bogusławski poinformował o zamontowanych z jego inicjatywy czujnikach jakości powietrza na budynkach pilskich szkół podstawowych (SP nr 3 i SP nr 12) i na obiekcie firmy „Credo Group”, czyli w najbliższym sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 7.

- Podczas wielu rozmów z mieszkańcami Piły, jak i całego regionu Północnej Wielkopolski, przekonałem się, że sprawa jakości powierza jest dla nas wszystkich bardzo ważna. Z tego powodu zdecydowałem się zainstalować w naszym mieście czujniki badania jakości powietrza – mówi radny Jacek Bogusławski.

Inicjatywa spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony mieszkańców, co zainspirowało radnego Jacka Bogusławskiego,  do utworzenia na ternie Piły swoistej Obywatelskiej Sieci Monitoringu Jakości Powietrza. Idea jest prosta: wchodzimy na stronę http://pilabezsmogu.pl/, tam dowiemy się m.in. jaka jest aktualna jakość powietrza, stan stężenia pyłów drobnych oraz w jaki sposób można dołączyć do wspomnianej sieci.

Dodać należy, że sieć już funkcjonuje, a czujniki badają jakoś powietrza, o czym mogą przekonać się mieszkańcy osiedli: Podlasie, Staszyce i Górnego.

- Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów naszych szkół i ich rodziców. Mogą oni na bieżąco sprawdzić stan powietrza poprzez kolor czujnika. Dzięki czujnikom wiemy, że w ostatnich dniach mogliśmy cieszy się dobrym i bardzo dobrym powietrzem – mówią dyrektorzy. Jednocześnie zwrócili uwagę, że w okresie jesienno – zimowym wskazania czujników mogą być mniej pozytywne. O czym przekonał się gość specjalny konferencji – Radosław Szpot, inicjator sieci w Murowanej Goślinie. Tam projekt działa od kilku miesięcy i już pokazywał, że jakoś powietrza nie każdego dnia jest dobra.

***

Instalowanie kolejnych czujników z pewnością wpłynie nie tylko na świadomość mieszkańców Piły, jak i całego regionu, ale też przyczyni się do zmiany nawyków związanych z ogrzewaniem mieszkań i domów, aby nasze powietrze było czystsze. Jednocześnie, Jacek Bogusławski, zaprasza do współpracy wszystkich chętnych mieszkańców Piły, powiatu pilskiego i Północnej Wielkopolski: - Chętnie pomogę w doborze czujnika, w jego zamontowaniu i konfiguracji. Tak, aby był spójny z siecią i widoczny na naszych stronach internetowych. Zachęcam do współpracy.

Biuro prasowe: jacekboguslawski.pl