LOGO

Wodór

Lis
25

KIERUNEK WODÓR

kierunek-wodor.jpg

„H2 WIELKOPOLSKA – KIERUNEK WODÓR” – pod takim tytułem odbyła się we wtorek  w Sali Sesyjnej Ratusza w Koninie, zorganizowana przeze mnie konferencja prasowa. W spotkaniu udział wzięli Prezydent Konina Piotr Korytkowski, Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie Maciej Sytek oraz Dyrektor Departamentu Rozwoju Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin Zbigniew Stępniewski.

Celem konferencji była popularyzacja wdrażania technologii wodorowej w regionie, o czym wspomniałem prezentując dwa projekty wodorowe finansowane ze środków regionalnego Programu Operacyjnego WRPO 2014+, które wspierają „rewolucję wodorową” w naszym regionie. Są to:  „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska” oraz „Budowa systemu wsparcia wysokiej jakości projektów B+R+I, w szczególności rozwijających technologie nisko i zeroemisyjne, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru”.

Podczas spotkania z przedstawicielami lokalnych redakcji zaprezentowano także wyniki ankiety dotyczącej stanu wiedzy i zainteresowania tematyką wodorową. W badaniu, przeprowadzonym w październiku tego roku udział wzięło 60 respondentów, spośród których część utożsamia gospodarkę wodorową z już funkcjonującymi szeroko w społeczeństwie pojęciami, takimi jak ekologia, czyste środowisko, innowacje, czy postęp, nie ustosunkowując się do szerokiego wykorzystania samego wodoru w rozwoju społeczno-gospodarczym. Respondenci są zgodni co do działań, jakie powinien podjąć region w celu rozwoju technologii wodorowych, podkreślając jednoznacznie wagę inwestycji infrastrukturalnych, edukacji oraz współpracy międzynarodowej.

Podczas konferencji Prezydent Konina poinformował o projekcie utworzenia systemu komunikacji opartego na autobusach wodorowych. Samorząd czeka na odpowiednie instrumenty finansowe umożliwiające zakup pojazdów dla PKS-u. Prezes Maciej Sytek podkreślił, że Wielkopolska Wschodnia jest rozpoznawalna w dwóch obszarach. Jeden to decyzja o odchodzeniu od węgla i neutralności klimatycznej, a drugi to kwestie wodorowe. Działania te zostały połączone i powstały konkretne projekty, zaakceptowane między innymi przez Komisję Europejską. Pomysł rozwoju strategii wodorowej wykorzystał też ZE PAK, podpisując kontrakt na dostawę elektrolizerów do produkcji wodoru. Jak wyjaśnił dyrektor Zbigniew Stępniewski, firma stawia na czysty, zielony wodór produkowany w oparciu o zmodernizowany blok biomasowy, a później energię z fotowoltaiki.