LOGO

Wodór

Lip
06

Podpisanie Deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej

podpisanie-deklaracji-o-woli-powolania-w.jpg

5 lipca br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyło się uroczyste podpisanie Deklaracji o woli powołania Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.

Sygnatariuszami Deklaracji są przedstawiciele Województwa Wielkopolskiego na czele z Marszałkiem Markiem Woźniakiem i mną jako Członka Zarządu Województwa oraz Przewodniczącego Wielkopolskiej Platformy Wodorowej, Prezydenci największych wielkopolskich miast: Poznania, Konina, Kalisza, Piły, Leszna oraz Ostrowa Wielkopolskiego, a także przedstawiciele władz wielkopolskich uczelni: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Poznańskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz środowiska biznesu: Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A., SOLARIS BUS & COACH sp. z o. o., Wielkopolskiej Rady Trzydziestu i Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie.

– Wodór jest wspaniałym magazynem energii, który pozwala bilansować produkcję energii z odnawialnych źródeł. Ma szereg zastosowań w przemyśle i gospodarce. Okres rozpoznania i badania, czy jest to rzecz atrakcyjna i ważna mamy już za sobą. W tej chwili mamy skupionych wokół tej idei bardzo wielu interesariuszy, reprezentujących biznes, naukę i samorząd, którzy chcą zmierzać w kierunku ścisłych, już konkretnych zastosowań wodoru w polu swojego działania. Sumujemy te wszystkie oczekiwania, aby zadeklarować rządowi, że jesteśmy gotowi do rozmowy o Wielkopolskiej Dolinie Wodorowej i że chcemy partycypować w Krajowej Strategii Wodorowej, która jest w tej chwili konsultowana. Ten scenariusz dla wodoru w Polsce jest całkiem realny, a my się doskonale w niego wpisujemy. Chcemy podjąć dialog z rządem i zaoferować współpracę i synergiczne działania wszystkich dzisiejszych sygnatariuszy Deklaracji. To jest ten cel, który będziemy w najbliższym czasie realizować – powiedział Marszałek Marek Woźniak.

Rektorzy wielkopolskich uczelni podkreślali, że to inicjatywa trafiona, łącząca świat nauki, biznesu oraz samorządu i zadeklarowali współpracę na wszelkich polach. Zwracali również uwagę na niezwykle ważny jej aspekt społeczny. To właściwy moment, żeby zadbać o przyszłość naszego społeczeństwa. Będziemy mocnym ogniwem tej inicjatywy – zgodnie zapewniali.

Z kolei włodarze wielkopolskich miast zwracali uwagę, że przyszłość zeroemisyjna, to przyszłość najbliższa, a ta inicjatywa pozwoli wydobyć i dobrze wykorzystać ogromny potencjał, którym dysponuje nasza nauka, gospodarka i samorząd. Podkreślali także, że chcą być mocnym głosem w pozyskiwaniu funduszy. – Wszyscy powinniśmy czerpać z osiągnięć nauki i wspierać nowoczesne rozwiązania, nawet jeśli wiąże się to z podejmowaniem pewnego ryzyka  – podkreślił Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania, zapowiadając projekt zakupu autobusów z napędem wodorowym dla komunikacji miasta Poznania.   

Ja podkreślałem, że podpisywana dziś Deklaracja to efekt pracy wszystkich zaangażowanych środowisk w ten projekt. – Mamy wśród nas cztery panele. Pierwszy – nauki, który dzieli się z nami wiedzą i wymienia doświadczeniami. Mamy też panel liderów samorządowych – prezydentów, wójtów i burmistrzów, zarządzających większymi i mniejszymi miastami, którzy widzą, że te technologie to przyszłość i są potrzebne. A to dzięki nim będziemy je wykorzystywać w wielu obszarach funkcjonowania miast. Kolejny to panel obywatelski oraz czwarty – panel najważniejszy – to przedsiębiorcy, którzy zastosują te technologie powszechnie.

Wśród sygnatariuszy Deklaracji znaleźli się także przedstawiciele biznesu, m.in. SOLARIS BUS & COACH, który w chwili obecnej jest jednym z liderów produkcji autobusów z napędem wodorowym w Europie.

Prezes Agencji Rozwoju Regionalnego w Koninie i Pełnomocnik Zarządu ds. transformacji Wielkopolski Wschodniej dodał, że Unia Europejska chce zainwestować w rozwój technologii wodorowych blisko 450 mld euro.

Podpisywany dokument stanowi potwierdzenie woli współpracy na rzecz rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, naszego zaangażowania w rozwój całego krajowego ekosystemu opartego o technologie wodorowe. Pozwoli też wzmocnić pozycję Wielkopolski, jako istotnego gracza w nowo tworzącym się przemyśle wodorowym.

Nawiązując do polityk europejskich związanych z niskoemisyjnością, zielonymi inwestycjami oraz dążeniem do neutralności klimatycznej, Samorząd Województwa Wielkopolskiego podejmuje kompleksowe działania na rzecz bezpieczeństwa i efektywności energetycznej – od poszukiwania nowych źródeł energii i sposobów ich wykorzystania, przez zwiększenie efektywności energetycznej, po bezpieczne i efektywne dostarczanie jej do przemysłu i gospodarstw domowych, aktywnie włączając się w globalny łańcuch wartości gospodarki wodorowej, stymulując powstawanie lokalnych kompetencji wytwórczych w obszarze infrastruktury, produktów i usług.

Istotna jest dywersyfikacja struktury wytwarzania energii. Działania w tym aspekcie – zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju energetycznego – będą koncentrowały się na zwiększeniu wykorzystania różnych źródeł odnawialnych i alternatywnych nośników energii, ze szczególnym uwzględnieniem wodoru i rozbudowie magazynów energii oraz sieci lokalnej i regionalnej dystrybucji. Kluczowe są inwestycje w celu wykorzystania lokalnie dostępnych surowców energetycznych i innych zasobów, zgodnie z endogenicznym potencjałem (np. biogaz rolniczy, instalacje geotermalne, wiatrowe, solarne) dla uzyskania alternatywnych nośników energii (np. instalacje wodorowe).

Przypomnijmy, że 29 grudnia 2020 r. Zarząd Województwa Wielkopolskiego zatwierdził  Regionalną Strategię Innowacji dla Wielkopolski 2030, której najważniejszym celem jest rozwój gospodarki zeroemisyjnej ze szczególnym uwzględnieniem wodoru. Strategia uwzględnia zapisy obowiązujących dokumentów europejskich oraz krajowych na nową perspektywę, tj. m.in.: Czysta Planeta, Europejski Zielony Ład, Komunikat Komisji Europejskiej Strategia w zakresie wodoru na rzecz Europy neutralnej dla klimatu i inne.

Warto również zaznaczyć, że Wielkopolska stworzyła już pierwszą strategię neutralności klimatycznej, na początku dotyczącą Wielkopolski Wschodniej, jako że jesteśmy jednym z sześciu polskich województw, które objęte są wsparciem Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Unijne środki sfinansują koszty transformacji energetycznej Wielkopolski Wschodniej. Działania w kierunku neutralności klimatycznej w Subregionie Konińskim podejmowane są przez: Grupę Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Miasto Konin oraz Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. w Koninie.