Wodór
30
Proces powstawania infrastruktury wodorowej na przykładzie Danii i Niemiec
30 października 2020 odbyło się kolejne posiedzenie Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. Na webinarium został poruszony temat powstawania infrastruktury dla pojazdów wodorowych w Niemczech oraz przedstawione zostały rozwiązane gospodarki wodorowej na terenie Danii. Prelegaentami spotkania była Eleonore Fenne konsultatka Brintbranchen/Hydrogen Denmark – organizacji członkowskiej, której celem jest rozpowszechnianie rozwiązań wodorowych w Danii i zapewnienie jak największej integracji technologii w duńskim systemie energetycznym oraz dr Jan Michalski ekspert ds. systemów energetycznych i gospodarki wodorowej w niemieckiej firmie doradczej Ludwig-Bölkow-Systemtechnik.
Piątkowe webinarium rozpocząłem witając nowo przyjętych członków Wielkopolskiej Platformy Wodorowej: prof. Lucynę Firlej, Bartosza Gussa, Krzysztofa Pająka i dr inż. Ryszarda Sobczyka.
Następnie dr Jan Michalski zaprezentował proces powstawania infrastruktury dla pojazdów wodorowych w Niemczech, w szczególności liczbę oddanych do użytku stacji tankowania wodoru oraz planowanych inwestycji w tym zakresie, sieć połączeń kolei wodorowej, badane modele rozmieszczenia instalacji do produkcji zielonego wodoru oraz wyzwania wynikające z potrzeby transportu wodoru z miejsca produkcji do stacji tankowania. Dodatkowo przedstawione zostały plany Niemiec w kwestii dalszego rozwoju technologii wodorowych.
Druga prelekcja wygłoszona przez Eleonore Fenne dotyczyła stanu gospodarki wodorowej w Danii. Znalazły się w niej informację dotyczące stowarzyszenia Hydrogen Denmark, wykorzystania technologii Power-To-X na Półwyspie Jutlandzkim, polityki Danii w kwestii wprowadzania i rozwoju technologii wodorowych, liczby samochodów napędzanych wodorem i stacji tankowania wodoru oraz prowadzonych projektach wodorowych.
Na zakończenie przeprowadziliśmy dyskusję z innymi członkami Wielkopolskiej Platformy Wodorowej z prelegentami spotkania.