Wodór
07
Projekt „NeptHyne”
Dla wielkopolskich przedsiębiorców otwierają się możliwości funkcjonowania w łańcuchu dostaw gospodarki wodorowej – twierdzi Tomasz Pelc – prezes NEXUS Consultants – inicjator i lider Klastra Technologii Wodorowych w Gdańsku, który był gościem posiedzenia Paneli Wielkopolskiej Platformy Wodorowej.
Prezes T. Pelc zaprezentował projekt „NeptHyne”, który może rozwiązać kwestie wielkoskalowej produkcji wodoru oraz jego dystrybucję z „morza na ląd”. Poza wykorzystaniem wodoru do napędu statków, może być on także wykorzystywany do celów energetycznych i grzewczych. W perspektywie do 2030 roku wodór produkowany z energii elektrycznej wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe będzie konkurencją do wodoru produkowanego z gazu ziemnego.
Wspomniany projekt ma na celu produkcję wodoru na terenie morskiej farmy wiatrowej, co wymagać będzie zaprojektowania poza elementami związanymi z przesyłem energii elektrycznej także różnych urządzeń i systemów, między innymi systemu do odsalania wody oraz jej demineralizacji, baterii elektrolizerów, układu do sprężania wodoru, magazynu wodoru, układu automatyki odpowiedzialnego za lokalne bilansowanie energii i przeznaczenie jej do produkcji wodoru.