WSPÓŁPRACA Z ZAGRANICĄ
25
SARAGOSSA
Delegacja Województwa Wielkopolskiego, której miałem przyjemność przewodniczyć, w dniach 17-19 kwietnia odbyła spotkanie z przedstawicielami dostawcy technologii i infrastruktury tankowania wodoru, która będzie eksploatowana w Poznaniu przy ul. Warszawskiej 246. Calvera Hydrogen zlokalizowana w Saragossie ma ponad 35 lat doświadczenia w inżynierii, projektowaniu, produkcji i dostawach wysokociśnieniowych systemów magazynowania gazu, systemów sprężania oraz urządzeń transportowych. Firma była jednym z inicjatorów działań na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Aragonii, które zostały rozpoczęte w pierwszej dekadzie XXI w. Calvera Hydrogen od kilkunastu lat aktywnie rozwija się w obszarze technologii wodorowych. Przedsiębiorstwo oferuje pełną gamę rozwiązań dla stacji tankowania wodoru, zarówno stacjonarnych, mobilnych, jak i wymaganych do projektów demonstracyjnych. Wszystkie rozwiązania mogą być dostosowane do tankowania różnych pojazdów, w zależności od wymaganego ciśnienia wodoru (350 barów dla autobusów, 700 barów dla samochodów). Obecnie firma pracuje również nad stacją dedykowaną do tankowania pociągów wodorowych. Rozwiązania oferowane przez Calverę Hydrogen są wykorzystywane m.in. w Barcelonie, Madrycie, a także Danii i Szkocji (np. projekt The Hydrogen Islands).
Planuje się, aby stacja tankowania wodorem w Poznaniu została otwarta we wrześniu 2023 r. Wtedy też rozpocznie się eksploatacja pierwszych z 25 zamówionych wodorowych autobusów (dostawy będą prowadzone partiami). Ponadto MPK Poznań ubiega się o dofinansowanie z NFOŚiGW na zakup kolejnych 9 autobusów z wodorowym ogniwem paliwowym.
Przedstawiciele PKN Orlen potwierdzili, że w ramach inwestycji firmy w infrastrukturę do tankowania wodoru kolejne stacje powstaną do 2025 roku w Pile i Wałbrzychu. Docelowo w Polsce ma powstać kilkadziesiąt wodorowych stacji. Firma posiada szeroko idące plany w całym łańcuchu dostaw gospodarki wodorowej.